Nieprawidłowa higiena uszu może spowodować poważne problemy ze słyszeniem, a nawet trwałe uszkodzenie narządu słuchu. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na co dzień popełnia w tym zakresie mnóstwo błędów. Sprawdź, które z nich zdarzają nam się najczęściej i jak właściwie dbać o uszy, aby cieszyć się jak najdłużej doskonałym słuchem.
W jaki sposób działa słuch?
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, ponieważ to dzięki niemu możemy usłyszeć różne dźwięki (również te ostrzegające nas przez zagrożeniem), a także skutecznie porozumiewać się z innymi. Jego działanie wynika bezpośrednio ze specyficznej budowy narządu słuchu. Składają się na niego trzy elementy:
- ucho zewnętrzne – jest to nic innego jak małżowina uszna, przez którą wychwytywane są dźwięki i przekazywane do dalszych odcinków przewodu słuchowego,
- środkowe – znajdują się w nim trzy malutkie kosteczki: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które odbierają fale dźwiękowe uderzające w błonę bębenkową i przenoszą je dalej w postaci drgań akustycznych,
- wewnętrzne – jednym z najważniejszych jego części jest ślimak, ponieważ to właśnie w nim dochodzi do przekształcenia drgań akustycznych w impulsy nerwowe, które po dotarciu do mózgu są przez niego odpowiednio interpretowane jako konkretne dźwięki.
Prawidłowe słyszenie zależy od właściwego funkcjonowania całego narządu słuchu i w dużej mierze wpływ na to ma higiena uszu.
Podstawowe funkcje woskowiny
Od małego jesteśmy uczeni, by myć uszy, czyli po prostu oczyszczać ją z woskowiny, która ze względu na swój żółto-brązowy kolor wygląda po prostu nieestetycznie. Warto jednak mieć świadomość, że jest to naturalna wydzielina, które pełni ważne funkcje w narządzie słuchu, ponieważ:
- chroni jego wewnętrzne elementy przed bakteriami i wirusami,
- wraz z nią wydzielane są na zewnątrz złuszczony naskórek i zanieczyszczenia gromadzące się w uszach,
- nawilża i natłuszcza przewód słuchowy oraz zapewnia utrzymanie w nim właściwy poziom pH.
O czym należy pamiętać, czyszcząc uszy?
Codzienna higiena uszu powinna się sprowadzać do delikatnego obmywania zewnętrznej małżowiny ciepłą wodą z mydłem. Należy przy tym uważać, by woda nie dostała się do wewnątrz ucha. Do środka można aplikować wyłącznie specjalne preparaty apteczne np. aerozol do rozpuszczania korka woskowinowego.
Podczas oczyszczania uszu pamiętaj, aby usuwać tylko tę część woskowiny, która jest widoczna na zewnątrz. Wydzieliny znajdującej się głęboko nie powinniśmy natomiast na siłę wydobywać, gdyż odgrywa ona ważną rolę w prawidłowym działaniu narządu słuchu. Ponadto takie działanie może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Nadmierne usunięcie woskowiny często bowiem powoduje jej zwiększoną produkcję i doprowadza do zatkania przewodu słuchowego.
Czego unikać, gdy dbamy o higienę uszną?
Jeśli chodzi o zasady, higiena uszu nie jest skomplikowana, jednak mimo to wiele osób popełnia w tym zakresie wiele błędów. Poniżej dowiesz się, których z nich w szczególności należy unikać, aby właściwie dbać o swój słuch.
Nieprawidłowe korzystanie z patyczków higienicznych
Patyczki to najpopularniejsze artykuły higieniczne wykorzystywane do czyszczenia uszu. O takim zastosowaniu świadczy choćby ich nazwa widniejąca na opakowaniu. Tymczasem specjaliści odradzają ich używanie, ponieważ jest to dość niebezpieczne. Jeśli jednak już musisz się nimi posłużyć, pamiętaj, by oczyszczać nimi wyłącznie zewnętrzne części małżowiny i przewodu słuchowego. Nigdy nie wkładaj ich zbyt głęboko, gdyż może to spowodować poważne skutki m.in.:
- przesunięciem woskowiny w głąb ucha i powstaniem tzw. korka woskowinowego,
- uszkodzeniem błony bębenkowej – może to skutkować trwałym ubytkiem słuchu,
- rozwojem infekcji – wystarczy, że wraz z patyczkiem dostaną się do uszu jakieś drobnoustroje lub resztki waty.
Korzystanie z drażniących preparatów
Do mycia uszu nie powinno się stosować także drażniących preparatów np. żeli do twarzy o działaniu wysuszającym. Błędem jest również czyszczenie kanału słuchowego spirytusem salicylowym lub innym płynem zawierającym alkohol.
Należy także uważać na tzw. domowe sposoby leczenia zapalenia ucha, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne. Przykładowo, wkładanie do przewodu kawałka czosnku może nie tylko podrażnić jego delikatny naskórek, ale także spotęgować objawy choroby, ponieważ wraz z ząbkiem mogą się przedostać inne drobnoustroje.
Częste korzystanie ze słuchawek i przebywanie w hałaśliwych pomieszczeniach
Musisz sobie zdawać sprawę, że właściwa higiena uszu powinna polegać także na ochronie narządu słuchu przed nadmiernym hałasem, który po prostu go uszkadza. Za szkodliwy jego poziom uznawany jest już ten powyżej 70 dB (decybeli) i warto wiedzieć, że np. ruch uliczny generuje niewiele większy, bo około 80 dB.
Niektórych hałasów nie da się uniknąć, ale na co dzień warto ograniczyć narażanie się na zbyt głośne dźwięki lub zbyt długie przebywanie w hałaśliwym miejscu. Szczególnie groźne jest częste korzystanie ze słuchawek, ponieważ ich długotrwałe noszenie może uszkodzić słuch już przy 50-60 dB.
Używaj tylko odpowiednich środków do higieny usznej
Zanieczyszczenie środowiska, a także otaczający nas hałas są głównymi przyczynami nadmiernej produkcji woskowiny. Jej efektem jest częste uczucie zatkania uszu, co skłania nas właśnie do głębokiej penetracji patyczkami.
Bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na usunięcie korka woskowinowego jest użycie specjalnych preparatów do higieny uszu, jakie można dostać w aptece. Mają one postać wspomnianego wyżej aerozolu lub sprayu, które należy zaaplikować do ucha. Ich głównym zadaniem jest zmiękczenie i rozpuszczenie zalegającej wydzieliny, która przez to staje się łatwiejsza do usunięcia.
Takie preparaty dostępne są w różnych wariantach, dlatego w zależności od potrzeb możesz znaleźć np. spray do uszu usuwający korki oraz zapobiegający ich tworzeniu, czy też specyfik z olejkiem z drzewa herbacianego dodatkowo zapobiegający namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za zapalenie ucha.
Warto też pamiętać, że w usunięciu korka woskowinowego może Ci pomóc laryngolog, który zastosuje albo irygację solą fizjologiczną, albo użyje specjalnego narzędzia.
Po więcej porad na temat higieny i zdrowia wejdź na naszego bloga
Już wiesz, jak powinna wyglądać higiena uszu i jakich błędów nie popełniać, aby zadbać o słuch? Jeśli spodobały Ci się nasze porady, sprawdź, jakie jeszcze przygotowaliśmy na blogu naszej apteki Sekretzdrowia. Odwiedzaj go jak najczęściej, aby dowiedzieć się więcej, jak dbać o siebie oraz chronić swoje zdrowie na co dzień.