Problemy z potencją wpływają negatywnie na życie seksualne, a przecież ma ono niezwykle istotne znaczenie, choćby dla utrzymania relacji z partnerem, czy też przy planowaniu powiększenia rodziny. Wbrew pozorom zaburzenia w tej sferze miewają jednak nie tylko mężczyźni, ale też wiele kobiet. Dowiedz się, czym dokładnie jest potencja, od czego zależy i jakie są sposoby na jej zwiększenie.
Co to właściwie jest potencja?
Pod pojęciem potencji należy rozumieć nic innego jak zdolność do odbycia stosunku seksualnego. Powinna się ona przejawiać poprzez:
- odczuwanie podniecenia,
- odpowiednią reakcję organizmu w postaci nawilżenia pochwy u kobiet i wzwodu u mężczyzn,
- możliwość odbycia pełnego aktu płciowego, aż do osiągnięcia orgazmu i ewentualnego zapłodnienia.
Problemy z potencją często są utożsamiane wyłącznie z zaburzeniami erekcji u mężczyzn, którzy albo mają trudności z osiągnięciem wzwodu, albo z jego utrzymaniem. Tak naprawdę jednak mogą one dotyczyć także pań, które często nie odczuwają odpowiedniego podniecenia, cierpią na suchość pochwy lub nie odczuwają satysfakcjonujących doznań podczas zbliżenia.
Co wpływa na potencję?
Głównym czynnikiem wpływającym na naszą potencję jest wiek i związany z nim odpowiedni poziom hormonów. Zdolność do odbycia stosunku płciowego osiągamy bowiem dopiero w okresie dojrzewania, a więc mniej więcej w okolicy 12-14 urodzin. Stan ten powinien się utrzymywać co najmniej do menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn, czyli okresu przekwitania występującego w okolicy 50. roku życia. Właśnie wtedy bowiem osłabia się aktywność niektórych hormonów płciowych, od których w dużej mierze zależy potencja. Tak naprawdę jednak możliwość odbywania kontaktów seksualnych może trwać do późnej starości i to zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Na sprawność seksualną duży wpływ ma też libido, czyli inaczej popęd, który odpowiada za uczucie podniecenia i chęć odbycia stosunków płciowych. Zazwyczaj osoby z wysokim libido mają też dużą potencję i na odwrót. Warto tutaj wiedzieć, że u kobiet odczuwanie popędu zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego i związane jest to z naturalną zmianą poziomu hormonów. Na początku cyklu duży poziom estrogenów zwiększa chęć na seks i wspomaga odbycie stosunku poprzez odpowiednie nawilżenie pochwy. Z kolei tuż przed miesiączką aktywuje się progesteron, który ma działanie odwrotne, a więc tak naprawdę obniża potencję kobiety. U mężczyzn również może wystąpić okresowe obniżenie libido, ale jest to najczęściej związane z czynnikami psychologicznymi np. przewlekłym stresem.
Uwarunkowanie genetyczne
Warto też wiedzieć, że u panów problemy z potencją mogą mieć też podłoże genetyczne. Ustalili to m.in. naukowcy z Kaiser Permanente Northern California Division of Research, którzy odkryli, że w pobliżu genu SIM1 znajduje się miejsce odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zaburzeń erekcji. Oznacza to, że niektóre osoby naturalnie mają mniejszą zdolność seksualną.
Tryb życia
Największe znaczenie dla naszej potencji ma jednak tryb życia. Jak się bowiem okazuje, sprawność seksualną mogą obniżać takie czynniki jak:
- stres – zwłaszcza ten długotrwały może powodować obniżenie libido,
- używki – szczególnie alkohol i papierosy, które bezpośrednio wpływają na różne dysfunkcje seksualne np. z uzyskaniem wzwodu,
- brak aktywności fizycznej – skutkuje nieprawidłowym działaniem układu krwionośnego, przede wszystkim w zakresie dostarczania krwi do narządów płciowych, co może obniżać libido i wywoływać zaburzenia erekcji,
- zła dieta – problemy z potencją często wynikają ze źle zbilansowanej diety, szczególnie tej prowadzącej do niedoborów niektórych składników odżywczych i chorób metabolicznych np. cukrzycy lub miażdżycy.
A co, jeśli pojawią się problemy z potencją?
Problemy z potencją mogą pojawić się nawet u osób w każdym wieku i nigdy nie należy ich lekceważyć. Szczególnie gdy jest się w stałej relacji partnerskiej, ponieważ udane życie seksualne cementuje związek.
Ponadto regularny seks jest nam potrzebny ze względów zdrowotnych – wpływa relaksująco, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, wzmacnia serce i układ krążenia, a nawet może wydłużyć życie (podczas aktu miłosnego wytwarza się hormon młodości DHEA, którego poziom w organizmie z wiekiem naturalnie maleje).
Co może spowodować zaburzenie potencji?
Zaburzenia potencji mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej ich powodem są jednak następujące czynniki:
- stres,
- przemęczenie,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- niezdrowy tryb życia,
- wahania hormonalne,
- wiek,
- choroby np. miażdżyca, cukrzyca, anemia, depresja,
- czynniki psychologiczne – np. kompleksy na punkcie swojego wyglądu, nieporozumienia w związku, złe doświadczenia seksualne,
- przyjmowanie niektórych leków np. przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych, przeciwpadaczkowych.
Warto mieć świadomość, że w przypadku mężczyzn zaburzenia sprawności seksualnej w postaci problemów erekcją często są pierwszym objawem rozwoju innej choroby ogólnoustrojowej np. cukrzycy, nadciśnienia lub niewydolności układu krążenia. W przypadku pojawienia się takich dysfunkcji warto więc udać się do specjalisty, aby zlecił odpowiednie badania w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia takich schorzeń.
Jak zwiększyć potencję?
Osłabioną sprawność seksualną w wielu przypadkach można skutecznie poprawić. Dotyczy to w szczególności osób zdrowych, które mają problemy łóżkowe z powodu wieku. Jak można zwiększyć swoją potencję? Przede wszystkim poprzez zmianę trybu życia, czyli rezygnację z używek, większą aktywność fizyczną i stosowanie zdrowej diety. Można też sięgnąć po suplementy na potencję, które przeznaczone są głównie dla mężczyzn mających problem z erekcją.
Zdrowy tryb życia – dieta i wysiłek fizyczny
Dobrym sposobem na zwiększenie potencji jest stosowanie zbilansowanej diety. Należy wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych i zawierających tłuszcze utwardzone, które negatywnie wpływają na układ krążenia. Codzienne menu powinno natomiast dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych, w tym również witamin i minerałów takich jak: cynk, selen, magnez, żelazo, witaminy A, E, D oraz z grupy B.
Warto też sięgać po afrodyzjaki, czyli produkty zwiększające libido np.:
- ostrygi i inne owoce morza,
- kawior,
- truskawki,
- awokado,
- czekoladę,
- przyprawy takie jak cynamon, kardamon i imbir.
Oprócz tego sprawność seksualną może poprawić regularna aktywność fizyczna, w której efekcie usprawni się krążenie krwi, a przede wszystkim jej dopływ do narządów miednicy. Warto jednak pamiętać, że potencji sprzyja umiarkowany wysiłek fizyczny. Zbyt intensywne treningi mogą bowiem powodować spadek libido, a u panów skutkować nawet obniżeniem testosteronu. Na poprawienie zdolności seksualnych szczególnie pozytywnie wpływa joga, która rozluźnia mięśnie, redukuje stres i zwiększa ukrwienie narządów intymnych.
Kiedy sięgnąć po leki?
Panowie zmagający się z problemem zaburzenia erekcji mogą sięgnąć po lek na potencję bez recepty. Należy go kupić w aptece, ponieważ tylko w takich miejscach można dostać preparat przebadany i bezpieczny. Warto jednak podkreślić, że jego przyjmowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem. Niektóre osoby nie powinny ich zażywać np. cierpiące na choroby układu krążenia (szczególnie po zawale lub udarze) lub mające stwierdzoną ciężką niewydolność wątroby.
Do wyboru są różne suplementy, ale najczęściej są to tabletki na potencję zawierające sildenafil. Jest to substancja z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5(PDE5), która wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych i przez to zwiększa dopływ krwi do prącia podczas stosunku. W efekcie mężczyzna może dość szybko osiągnąć wzwód, a także odpowiednio długo go utrzymać.
Podobne działanie ma L-arginina. Jest to aminokwas produkowany przez nasz organizm i jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń ukrwienia narządów płciowych. W aptece znaleźć można również suplementy z L-argininą – dla mężczyzn poprawiające erekcję, a dla kobiet wspierające libido.
Dowiedz się więcej na temat zdrowia dzięki artykułom dostępnym na sekretzdrowia.pl
Problemy ze sprawnością seksualną można rozwiązać. Często w tym celu wystarczy zmienić tryb życia. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z suplementacji, więcej o lekach na potencję dowiesz się z artykułu, jaki znajdziesz na blogu naszej apteki Sekret Zdrowia. Zapoznaj się także z innymi poradnikami na temat zdrowia przygotowanymi przez naszych ekspertów np. o tym, jakie są podstawowe zasady dobrej diety lub jak zapobiegać różnym chorobom.