Bóle głowy – systematyzacja
Klasyczna systematyzacja wyróżnia dolegliwości pierwotne (samositne, idiopatyczne) oraz wtórne (objawowe). O ile przyczynę tych drugich udaje się wyjaśnić, o tyle pierwsza kategoria nadal stanowi ogromne wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne. Według międzynarodowej klasyfikacji ICHD (International Classification of Headache Disorders) wyodrębnia się objawy:
• rzadkie – występujące się nie częściej niż jeden raz w miesiącu,
• częste – pojawiające się od 1 do 14 dni w miesiącu,
• przewlekłe – charakteryzujące się atakami bólowymi przez co najmniej 15 dni w miesiącu, które trwają więcej, niż jeden kwartał.
W zależności od charakteru objawów lekarze przepisują pacjentom odpowiednie leki, w tym tabletki przeciwbólowe na ból głowy.
Ból głowy – istota problemu
To jeden z najczęściej obserwowanych neurologicznych objawów chorobowych. Ból głowy definiowany jest jako autonomiczna reakcja organizmu na różnorodne bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. W leczeniu zachowawczym i profilaktycznym wykorzystywane są określone grupy leków. Wśród nich można wyróżnić m.in. powlekane tabletki przeciwbólowe, saszetki do sporządzania roztworów doustnych, a także plastry chłodzące z mentolem i olejkami eterycznymi.