Przyczyny bólu gardła
Wśród nich należy w szczególności wymienić zakażenia wirusowe. Dochodzi do nich z reguły drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z osobą chorą. Szacuje się, że wirusy stanowią około 70‑85% przyczyn ostrego zapalenia dróg oddechowych, w tym migdałków u dzieci oraz 90‑95% u dorosłych. W mniejszym stopniu za schorzenia odpowiadają bakterie (np. paciorkowce) i grzyby. Dolegliwości gardłowe mogą być także spowodowane czynnikami nieinfekcyjnymi, takimi jak nieżyt nosa, przewlekły kaszel, choroba refluksowa przełyku, alergia.
W zależności od rodzaju stwierdzonej przyczyny można stosować odpowiednie leki, w tym tabletki przeciwbólowe na ból gardła.
Leczenie – co na bóle gardła i stany zapalne dróg oddechowych?
Zastosowanie właściwej metody kuracji stanów zapalnych może zapobiec nosicielstwu oraz ograniczyć ewentualne późniejsze powikłania. W pierwszej kolejności stosuje się zazwyczaj leczenie objawowe. W tym celu pomocne mogą okazać się leki na ból gardła pochodzenia naturalnego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Ich zadaniem jest usunięcie zalegającej wydzieliny. Do leczenia miejscowego często stosuje się tabletki przeciwbólowe, pastylki do ssania, zioła, które mogą wykazywać właściwości wzmacniające odporność organizmu oraz aerozole łagodzące objawy podrażnienia w jamie nosowo-gardłowej.