W tej kategorii dostępne są produkty musujące i do połykania w kapsułkach. Wybrać można również aerozole do nosa ułatwiające jego oczyszczanie, co wpływa łagodząco na katar sienny (alergiczny) na przykład w ciąży. Ponadto tabletki z wapnem są często stosowane jako wsparcie właściwego leczenia.
Katar sienny ‒ jak sobie z nim radzić?
Łagodzenie objawów zapalenia błony śluzowej nosa ułatwia normalne funkcjonowanie. Skuteczność leczenia jest szczególnie istotna w sytuacjach, gdy dolegliwości te trwają przez dłuższy czas. Warto jednak, by odpowiedzi na pytanie, co na problemy z katarem siennym lub alergicznym w ciąży udzielił lekarz. Wapno musujące lub inne tabletki powinny być stosowane przez kobiety ciężarne tylko w porozumieniu ze specjalistą.
Pozostałe osoby doraźnie mogą zażywać preparaty doustne zawierające substancje przeciwalergiczne takie jak cetyryzyna, desloratadyna czy feksodenadyna. Znajdują one zastosowanie zarówno w sezonowych, jak i przewlekłych reakcjach uczuleniowych. Poza tabletkami i wapnem odpowiedzią na to, co zastosować na katar sienny lub alergiczny mogą być również środki do nosowe jak aerozol i krople. Od 1. roku życia dostępne są preparaty zmniejszające obrzęk błony śluzowej. Dorośli natomiast mają do wyboru także leki bez recepty z kortykosteroidem łagodzącym objawy kataru i podrażnienie śluzówki. Po tego typu produkty warto sięgać po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza. Samodzielna kuracja nie powinna trwać dłużej niż około 7 dni.