ZAPALENIE PŁUC jak rozpoznać i jak leczyć!
Zapalenie płuc to stan zapalny w obrębie miąższu płuc. Choroba ta dotyka wiele osób szczególnie w okresie przeziębień. Najczęściej jego przyczyną są bakterie, jednak może być także zapalenie płuc wirusowe, atypowe, grzybicze, alergiczne, idiopatyczne czy chemiczne.
Zapalenie płuc możemy podzielić także ze względu na zakażenia pozaszpitalne i szpitalne.
Najczęstsze objawy zapalenia płuc to:
-kaszel
-ból w klatce piersiowej
-gorączka
-dreszcze
-złe samopoczucie
-duszność
W niektórych przypadkach zapalenie płuc długo może nie dawać jednoznacznych objawów a lekarz w trakcie badania nie jest w stanie go wysłuchać. W takim przypadku jedynymi objawami mogą być senność, osłabienie i duszność.
W diagnozowaniu zapalenia płuc wykonuje sie następujące badania: RTG klatki piersiowej, badania krwi oraz badania mikrobiologiczne. Typowe zapalenie płuc trwa zazwyczaj od 7-10 dni. Jednak jeśli mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc może ono trać nawet do 21 dni.
LECZENIE ZAPALENIA PŁUC
W zależności od tego z jakim rodzajem zapalenia płuc mamy do czynienia leczenie może być przyczynowe bądź objawowe.Jeśli przyczyną zapalenia płuc są bakterie chorobę należy leczyć antybiotykami. Jak w przypadku każdej terapii antybiotykowej należy pamiętać aby przyjmować probiotyki, które pomogą nam odbudować florę bakteryjną. Najczęściej przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc są S. pnuemoniae i H. influenzae.
W innych przypadkach stosowane jest leczenie objawowe. Podawane są leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe, stosowana jest też tlenoterapia oraz właściwe nawadnianie organizmu.
Ważne jest aby pacjent podczas choroby odpoczywał. Nie jest wskazane natomiast ciągłe leżenie. Gdy czujemy się na siłach powinniśmy spacerować, poprawi to wentylację naszych płuc. W tym okresie nie powinniśmy palić papierosów.
Ważne jest także, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa chory. Dieta chorego powinna być lekka i pełnowartościowa, z uwzględnieniem dużej ilości soków owocowych i warzywnych.
Aby zapobiec zapaleniu płuc należy dbać o nasz organizm, wzmacniać odporność, przestrzegać zdrowego trybu życia, dbać o higienę jamy ustnej, często myć ręce. Można także skorzystać ze szczepionki na grypę, która chroni przed zapaleniem płuc wywołanym wirusem grypy.
Jeśli zauważymy u siebie objawy, które mogą wskazywać na zapalenie płuc powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań zadecyduje on o sposobie leczenia. Jest to bardzo ważne ponieważ zapalenie płuc niesie za sobą poważne powikłania m.in. takie jak: ropnie płuc, wysiękowe zapalenie opłucnej, skurcze oskrzeli, zwłóknienie płuc czy zarostowe zapalenie oskrzelików a nawet sepsę.