Każdy człowiek ma przeciętnie 120 tysięcy włosów na głowie. Codziennie może wypaść 100-150 sztuk i jest to fizjologiczna norma. Wszelkie odstępstwa od niej mogą być oznaką niewłaściwej kondycji organizmu. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u mężczyzn, co można zrobić, aby zahamować ten proces i kiedy warto zgłosić się do lekarza? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.
Wypadanie włosów – coraz większy problem dla wielu mężczyzn?
Jeszcze do niedawna łysienie u mężczyzn było czymś normalnym i nikogo to nie dziwiło. Najczęściej mawiano, że to kwestia genów. Teraz to się zmieniło, panowie również przywiązują coraz większą wagę do wyglądu. Chcą mieć gęstą i zdrową czuprynę. Podobnie jak panie, stosują różne kuracje na kruche, łamliwe i wypadające włosy. Pragną zapobiec łysieniu łojotokowemu czy androgenowemu, które dotyka blisko 40% mężczyzn w różnym wieku.
Główne przyczyny wypadania włosów u mężczyzn
Przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest wiele. Problem ten zaczyna się pojawiać u młodych osób dość wcześnie, bo około 20 roku życia. To właśnie wtedy u niektórych młodzieńców już zaczynają tworzyć się tzw. zakola, następnie przerzedzają się włosy na czubku głowy, co z czasem się nasila. Przyczyną takiego stanu rzeczy są hormony męskie – androgeny, stąd nazwa – łysienie androgenowe.
Bardzo często uważa się, że za łysienie odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Nie chodzi wyłącznie o wrodzoną skłonność, ale o genetyczną wrażliwość głowy na działanie pochodnej testosteronu w organizmie – enzymu 5-alfa-reduktoza. To on przekształca testosteron na DHT – hormon bezpośrednio wpływający na łysienie typu męskiego.
Inną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie łojotokowe. Dochodzi do niego najczęściej na tle łupieżu tłustego, między 20 a 30 rokiem życia. Polega ono na zanikaniu mieszków włosowych owłosienia głowy, a następnie lub równocześnie na przerzedzeniu włosów, postępującym od kątów czołowych aż do szczytu głowy. W konsekwencji doprowadza to do powstania typowej łysiny łojotokowej, przy zachowanych zazwyczaj resztkach owłosienia nad uszami i na potylicy. Wczesne, prawidłowo prowadzone zapobieganie i leczenie łojotoku opóźnia, a także może zapobiec przedwczesnemu wyłysieniu.
Szybko podjęte leczenie może przynieść poprawę i spowolnić proces wypadania włosów. Terapia polega między innymi na:
- odtłuszczaniu skóry głowy,
- usuwaniu łupieżu poprzez mycie głowy specjalistycznymi szamponami,
- codziennym, delikatnym masażu skóry głowy miękką szczotką z włosia.

Leki i preparaty na wypadające włosy. Czy trzeba się skonsultować z lekarzem?
Tak! Warto zaznaczyć, że w aptekach są dostępne leki na wypadanie włosów bez recepty, które zawierają między innymi:
- zioła,
- minerały i witaminy,
- kwasy omega-3.
Często jednak stosowane środki nie są w stanie sprawić, aby utracone włosy szybko odrosły. To długotrwały proces. Najważniejsze będzie ustalenie przyczyny łysienia. Dlatego potrzeba jest konsultacja ze specjalistą – trychologiem czy dermatologiem, który zdiagnozuje problem i dobierze właściwą terapię. Pomocne mogą okazać się leki zawierające w swoim składzie substancję czynną – minoksydyl. Badania pokazują, że wzmaga porost włosów w łysieniu androgenowym. Jej stosowanie ma na celu wspomóc namnażanie się komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu – odwrócić lub zahamować ich miniaturyzację. Podobne działanie mają też odżywki. Są one często zalecane jako uzupełnienie wielotorowej terapii.
Specjaliści podkreślają, że w skutecznym leczeniu łysienia, kluczowe znacznie mają też preparaty, jakich używamy do mycia głowy. Dlatego tak ważne będzie dobranie odpowiedniego szamponu przeciw wypadaniu włosów z naturalnymi ekstraktami, takimi jak np. skrzyp, pokrzywa, szałwia, mięta czy rumianek.
Udowodniono naukowo, że preparaty na bazie ekologicznych składników w sposób naturalny i zrównoważony:
- normalizują pracę gruczołów łojowych,
- wnikają w głąb skóry i wzmacniają cebulki,
- dostarczają niezbędnych składników odżywczych.
Jako uzupełnienie terapii często zaleca się stosować lek w ampułkach. Ma on za zadanie wzmocnić korzeń i pobudzić naturalny proces odbudowy włosów.
W połączeniu z odpowiednio dobranym szamponem do codziennej pielęgnacji preparaty mogą:
- hamować wypadanie włosów,
- stymulować mieszki włosowe,
- zapobiegać przetłuszczaniu się włosów,
- działać regenerująco na skórę głowy.
Kiedy łagodniejsze środki nie pomagają, może oznaczać to, że potrzebne są silniejsze leki, np. tabletki z finasterydem czy preparaty zawierające spironolakton lub cyproteron. Uwaga! Tego typu substancje czynne mogą wpływać negatywnie na poziom męskich hormonów płciowych. Dlatego należy je stosować ściśle pod kontrolą lekarza.
Witaminy i suplementy – czy mogą oddziaływać na kondycję włosów?
Niebagatelny wpływ na nasze zdrowie mają witaminy i minerały, które powinno się dostarczać wraz z pokarmami. Zdrowe i zbilansowane posiłki to podstawa. Nie ma jednak diety błyskawicznie poprawiającej kondycję włosów. Proces tworzenia się włosa z aminokwasów trwa długo, dlatego kuracja wymaga cierpliwości. Warto skonsultować się z lekarzem mogącym zlecić odpowiednie badania. Pomogą one ustalić, czy w organizmie są niedobory witamin i minerałów.
Na poprawę kondycji włosów zazwyczaj stosuje się różne suplementy. To między innymi preparaty, które mają w swoim składzie biotynę – zaliczaną do witamin z grupy B. Nie tylko może przeciwdziałać wypadaniu włosów, ale też wpływać pozytywnie na pobudzenie ich wzrostu.
Aby zapobiegać łysieniu, często zaleca się stosowanie produktów z witaminami, np. suplementów w postaci tabletek powlekanych. Zawierają naturalne wyciągi ze skrzypu polnego, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Takie preparaty niejednokrotnie są uzupełnione o ryboflawiny, witaminy C i E, cynk oraz selen. To te związki wspomagają wzrost oraz pomagają zachować zdrowe włosy u mężczyzn.
Czy u mężczyzn można naturalnie zagęścić włosy na głowie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze efekty daje terapia wielotorowa. Dlatego też poza stosowaniem preparatów doustnych i innych leków na porost włosów, warto zdecydować się na określone zabiegi pielęgnacyjne. Są to najczęściej masaże głowy specjalnymi szczotkami, peelingi i wcierki.
Sprzyja to zahamowaniu wypadania włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy i może przyspieszyć naturalny proces regeneracji cebulek włosowych. Zabieg ten dodatkowo odblokowuje mieszki włosowe, poprawia dotlenienie i odżywienie skóry poprzez stymulację mikrokrążenia.
Wybieraj peelingi i wcierki wyłącznie na bazie naturalnych składników. Specjaliści są zgodni, że minimalizują one ryzyko wystąpienia alergii i w wielu przypadkach pozytywnie działają na kondycję włosów. Ich zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, łoju i zanieczyszczeń. W celu wzmocnienia i zregenerowania włosów podatnych na wypadanie zazwyczaj stosuje się wcierki z bursztynu z witaminami, biotyną i argininą. Regularne używanie takich kosmetyków wspomaga regenerację i łagodzi podrażnienia skóry głowy, co niejednokrotnie ma też wpływ na kondycję cebulek włosowych.

Jak przeciwdziałać wypadaniu i przerzedzaniu się męskich włosów?
Bezpośrednio na geny i dziedziczone skłonności trudno wpłynąć, ale można zapobiegać wypadaniu i przerzedzaniu się włosów poprzez stosowanie do ich pielęgnacji różnych preparatów specjalistycznych, które hamują łysienie oraz stymulują porost włosów. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia.
Pamiętaj też o odpowiedniej dawce ruchu. Jeśli palisz papierosy, rzuć je i unikaj stresu. Gdy masz stresującą pracę, znajdź przynajmniej kilka minut dziennie na relaks. Może to być, np.:
- jazda na rowerze,
- joga,
- wędkowanie,
- spacer z psem.
W diecie, która ma odżywiać włosy, powinny się znaleźć aminokwasy. Najwięcej tych związków znajdziesz w mięsie i jego przetworach, fasoli, rybach, jajkach.
Witamina B z kolei przeciwdziała łojotokowemu zapaleniu skóry i przetłuszczaniu się włosów. Najlepszym jej źródłem są preparaty drożdżowe, razowy chleb, grube kasze, rośliny strączkowe, jaja oraz orzechy.
Szukasz innych wartościowych porad? Odwiedzaj regularnie naszego bloga
Wielu mężczyzn albo bagatelizuje problem łysienia i wpadania włosów, albo wstydzi się skonsultować ze specjalistą. Niepotrzebnie! Statystyki pokazują, że to powszechny problem. Warto więc pójść do lekarza, który zdiagnozuje przyczyny i doradzi odpowiednie leki oraz preparaty witaminowe.
Szukasz więcej wartościowych porad? Regularnie zaglądaj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele cennych informacji o zdrowiu i urodzie. Szczególne polecamy artykuły o lekach na potencję, a także o hemoroidach. Serdecznie zapraszamy do lektury.