Pierwsze oznaki łysienia, czyli nadmierne wypadanie włosów, skutecznie odbiera pewność siebie niektórym mężczyznom. Może to być symptomem pewnych schorzeń lub niedoborów witamin i minerałów w organizmie, a czasem także zaburzeń hormonalnych. Jakie jeszcze są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i jak można temu zaradzić? Czy istnieje skuteczny lek na ten problem? Przeczytaj w naszym wpisie blogowym, co zrobić, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy.
Od czego zależy tempo wypadania włosów u mężczyzn?
Najczęściej występujące typy łysienia u mężczyzn, czyli łysienie androgenowe i plackowate, mają podłoże genetyczne. Oznacza to, że predyspozycje do nadmiernego wypadania włosów dziedziczone są od rodziców czy dziadków. Podczas gdy łysienie plackowate wiąże się z chorobami autoimmunologicznymi, łysienie androgenowe odnosi się do nadwrażliwości mieszków włosowych na pochodną testosteronu.
Innym schorzeniem, które powoduje wypadanie włosów i ma genetyczne uwarunkowania, jest atopowe zapalenie skóry (AZS), objawiające się nieprawidłową reakcją na alergeny. Stopniowe łysienie u mężczyzn może mieć również źródło w zaburzeniach hormonalnych, a szczególnie w przebiegu choroby Hashimoto lub nadczynności i niedoczynności tarczycy.
Pozostałe czynniki, które mają wpływ na łysienie to również:
- stres,
- niewłaściwa dieta,
- palenie papierosów,
- cukrzyca,
- nowotwory,
- przyjmowanie sterydów.
Utrata włosów u mężczyzn może też być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją – stosowaniem źle dobranych kosmetyków czy nadmierną stylizacją fryzur za pomocą suszarki do włosów. Trzeba też uważać, by nie korzystać ze złej jakości produktów do włosów.

Jak można zatrzymać lub spowolnić ten proces?
Zanim zostanie wprowadzony plan leczenia łysienia, należy dobrze zbadać problem. Konieczne jest zidentyfikowanie przyczyny wypadania włosów i określenie skali tego zjawiska. Najlepszym rozwiązaniem będzie podejście holistyczne. Trzeba zadbać nie tylko o wyeliminowanie jednej konkretnej przyczyny dolegliwości, ale też wyeliminować większość niezdrowych nawyków. W przypadku nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn obejmuje to przede wszystkim zmianę diety, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych czy suplementację, a niekiedy również leczenie farmakologiczne.
Ze względu na to, że źródłem wielu współczesnych chorób jest stres, dobrze będzie też zadbać o kondycję psychiczną i nauczyć się skutecznych sposobów radzenia sobie z nerwowymi sytuacjami. Każdorazowo odpowiednie leczenie czy dieta i suplementacja powinny być prowadzone pod okiem specjalisty. Działanie na własną rękę może się skończyć przykrymi konsekwencjami dla zdrowia.
Szampony wzmacniające włosy – dobre na początek?
Nadmierna utrata włosów nie musi od razu oznaczać początku łysienia. Czasami skóra głowy i cebulki włosowe są zwyczajnie osłabione niewłaściwą pielęgnacją. Szampon przeciw wypadaniu włosów to dobry produkt na początek. Zawarte w kosmetyku składniki mają właściwości wzmacniające i odżywiające skórę, a w rezultacie pobudzą włosy do wzrostu.
Warto zaznaczyć, że preparaty tego typu są bogate w szereg cennych substancji, takich jak np. biotyna, łopian czy ekstrakt z żeń-szenia o działaniu pobudzającym krążenie i stymulującym wzrost włosów. Specjaliści zalecają, aby wybierać produkty o naturalnym składzie, które nie obciążają skóry i nie podrażniają jej. A co kupić w aptece na wypadanie włosów? Warto zaopatrzyć się w tzw. dermokosmetyki. Są one przeznaczone do skóry zmienionej chorobowo i wrażliwej. Dermokosmetyki podlegają wyższym standardom jakości, zbliżonym do procesów produkcji leków. Często są długotrwale testowane pod kontrolą lekarzy-specjalistów pod kątem efektywności oraz bezpieczeństwa.
Co zawierają tabletki na wypadanie włosów?
Często rekomendowane przez specjalistów tabletki na wypadanie włosów zawierają wiele cennych witamin i minerałów o działaniu odżywczym i wzmacniającym cały organizm. Jedną z takich substancji czynnych jest biotyna, witamina z grupy B – znana ze swoich korzystnych właściwości na skórę i włosy. Liczne badania wskazują, że jej niedobór ma związek z łysieniem.
Do innych składników występujących w tego rodzaju suplementach diety zalicza się cynk, selen i miedź. Ich niewystarczająca ilość w organizmie także może się przyczyniać do szybszej utraty włosów. Przykładowo cynk bierze udział w metabolizmie aminokwasów budujących strukturę włosa, a selen zapewnia im zdrowy wzrost.
Kolejnym ważnym składnikiem tabletek przeciwko łysieniu są zioła, w tym m.in. skrzyp, pokrzywa czy bambus. Są one cennym źródłem krzemu, który hamuje wypadanie włosów i wpływa na tempo ich wzrostu.
Leki na wypadanie włosów w postaci płynu – najlepsze rozwiązanie?
Nierzadko zdarza się, że szampon to za mało. Specjalnie dla panów powstały więc leki w postaci płynów – ampułki i sera na problemy z łysieniem. To skoncentrowane preparaty, które wykazują większą skuteczność niż niektóre drogeryjne kosmetyki. Dlatego też powinien przepisywać je dermatolog.
Dostępne w aptece płyny na wypadanie włosów u mężczyzn do stosowania na skórę głowy zawierają substancje czynne, które pobudzają włosy do wzrostu. Są szczególnie polecane przy problemach z łysieniem typu androgenowego. Rezultatów takiej kuracji nie należy jednak spodziewać się zbyt szybko.
Pierwsze efekty mogą być widoczne najwcześniej po kilku tygodniach regularnego stosowania. W zależności od produktu, maksymalny efekt można zaobserwować niekiedy dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach konsekwentnego wcierania. Dopiero po takim czasie, gdy nie będzie widocznej poprawy, można podejrzewać, że przyczyna wypadania włosów jest związana z innymi czynnikami, jak np. zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta czy niektóre choroby. Wówczas najlepiej jest udać się do lekarza-specjalisty oraz wykonać podstawowe badania.
Domowe sposoby na utrzymanie włosów w dobrej kondycji
Oprócz drogeryjnych kosmetyków czy specjalistycznych preparatów warto także skorzystać z domowych sposobów na wypadanie włosów. Jednym z nich jest masaż skóry głowy. Można go wykonywać zarówno za pomocą opuszków palców, jak i specjalnych urządzeń do masażu skalpu. Taki relaksujący zabieg to świetny sposób na odprężenie, ale też poprawę ukrwienia skóry głowy i pobudzenie cebulek włosowych do wzrostu. Najlepiej podczas masowania skalpu używać wcierek o odpowiednim składzie.
Innym naturalnym sposobem jest stosowanie olejów (np. kokosowego, łopianowego lub arganowego), które działają nawilżająco i wzmacniająco. Olejowanie dobrze jest połączyć z masażem skalpu tuż przed myciem włosów. Dla wzmocnienia efektu, po nałożeniu oleju warto przykryć głowę ręcznikiem, dzięki temu składniki aktywne lepiej wnikną w skórę głowy.
Popularnym domowym sposobem na wypadanie włosów są też maseczki z jajek i cebuli. Witaminy i minerały zawarte w tych produktach działają wzmacniająco i poprawiają ukrwienie skóry.
Jeśli chodzi o zioła, najlepsze działanie na włosy wykazują napary z kozieradki, pokrzywy i skrzypu polnego. Można stosować je zarówno od wewnątrz, płucząc włosy wyciągami z tych ziół, jak i od zewnątrz – jako naturalne wcierki.

Kilka ciekawostek na temat włosów
Warto wiedzieć, że na głowie znajduje się średnio ok. 100 tys. cebulek włosowych i co ciekawe, liczba ta jest uzależniona od koloru włosów! Okazuje się, że znacznie więcej mają ich bruneci niż blondyni. Nie wszystkie kosmyki są też jednocześnie w tej samej fazie wzrostu. Zazwyczaj tylko ok. 70-90% włosów rośnie, a reszta pozostaje w tzw. fazie spoczynku.
Naturalne jest też to, że każdego dnia wypada kilkadziesiąt włosów. Nie należy się więc zbytnio przejmować tym, że po na grzebieniu czy w odpływie prysznica znajdujemy pewną liczbę kosmyków. Osoba, która nie zmaga się z problemem łysienia, traci dziennie ok. 50-100 włosów i jest to zjawisko zupełnie normalne.
Procesy starzenia odnoszą się też bezpośrednio do problemu łysienia u mężczyzn. Jak pokazują badania, do znacznego osłabienia włosów i ich utraty dochodzi stopniowo wraz z wiekiem, a zjawisko to nasila się szczególnie po 60 roku życia.
Zastanawiasz się, co kupić w aptece na wypadanie włosów? Skontaktuj się z nami
Problem utraty włosów to dość powszechny problem u mężczyzn. W znacznej części przypadków można go jednak znacząco spowolnić. Łysieniu można przeciwdziałać, jeśli tylko dokładnie pozna się przyczyny. Nie wahaj się konsultować z lekarzem, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy. Na wypadanie włosów u mężczyzn pomocne mogą okazać się preparaty apteczne dostępne w naszym sklepie internetowym. Zapoznaj się już teraz z naszą ofertą produktów rekomendowanych przez dermatologów.