Szybkie tempo życia, nieprawidłowa dieta i zbyt niski poziom aktywności fizycznej stanowią główne czynniki prowadzące do nadwagi oraz otyłości. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, w tym między innymi cukrzycy, miażdżycy, stłuszczenia wątroby oraz raka jelita grubego. Schorzenia te bardzo często są przyczyną zgonu. W walce ze zbędnymi kilogramami konieczna jest nie tylko zmiana nawyków żywieniowych. Pomocne może być też wykonywanie ćwiczeń i odpowiednia suplementacja. Podpowiadamy, co zrobić, by odchudzanie było efektywne, zdrowe i przyniosło oczekiwane rezultaty.
Nadmiar kilogramów a problemu zdrowotne
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania nadwagi jest przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii z pożywieniem. Niezrównoważony bilans energetyczny w połączeniu ze zbyt małą aktywnością fizyczną prowadzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. W ten sposób dochodzi do rozwoju otyłości, przewlekłej choroby upośledzającej funkcjonowanie całego organizmu. Zbyt wysoki wskaźnik BMI może zwiększać prawdopodobieństwo występowania wielu schorzeń, w tym między innymi:
- nadciśnienia tętniczego,
- udaru mózgu,
- choroby niedokrwiennej serca,
- kamicy pęcherzyka żółciowego,
- zwyrodnienia stawów.
Osoby z otyłością należą też do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre choroby nowotworowe. Badania pokazują ścisły związek między nadwagą a rakiem przełyku, okrężnicy, jelita grubego oraz trzustki.
Jak skutecznie zrzucić zbędne kilogramy?
Najistotniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu odchudzania jest motywacja. To właśnie ona pozwala wypracować nowe nawyki żywieniowe i zrozumieć, jak ważne znaczenie w kwestii zdrowia ma dbanie o swoje ciało. Niestety do jej spadku bardzo często prowadzi tzw. efekt jo-jo, który sprawia, że utracone kilogramy powracają, niekiedy nawet w większej ilości. Takie zjawisko jest dość często obserwowane u osób stosujących niewłaściwe diety odchudzające: jednoskładnikowe i źle zbilansowane.
By móc cieszyć się zmniejszoną masą ciała na dłużej, należy przede wszystkim zadbać o regularne przyjmowanie posiłków oraz o ograniczenie porcji pożywienia dostarczanego do organizmu. Do podtrzymania uzyskanych efektów niezbędna jest też aktywność fizyczna. Jednorazowy wysiłek nie powinien trwać krócej niż trzydzieści minut. Ponadto pomocna może okazać się suplementacja. Preparaty dostępne w aptece mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów poprzez sprawniejszą eliminację toksyn i nadmiaru wody z organizmu, a także poprzez zmniejszenie przyswajania tłuszczów i białek.

Nastaw się na długotrwały proces
Wiele osób decydujących się na zrzucenie zbędnych kilogramów bardzo często zapomina, że odchudzanie stanowi proces, który trwa przez dłuższy czas. Nie ma szybkiego i bezpiecznego sposobu na schudnięcie, a stosowanie rygorystycznych kuracji i głodówek może doprowadzić jedynie do wyniszczenia organizmu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć powrotu do pierwotnej wagi. Jeśli zastanawiasz się, jak stracić na wadze, mamy dla Ciebie kilka wskazówek: utrzymuj dzienne spożycie kalorii na właściwym poziomie, wyeliminuj wysoko przetworzone produkty i zadbaj o codzienną dawkę ruchu. By wspomóc proces odchudzania, możesz też rozważyć suplementację, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Odpowiednia dieta to podstawa
Jedną z podstawowych metod stosowanych w leczeniu nadwagi i otyłości jest dieta, która powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Przy jej doborze trzeba pamiętać o poziomie aktywności fizycznej, przyzwyczajeniach żywieniowych, a także o ewentualnych dolegliwościach i chorobach. Jadłospis mający na celu zredukowanie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej powinien bazować przede wszystkim na zredukowaniu liczby dostarczanych kalorii. W szczególności zaleca się ograniczenie produktów zawierających dużą ilość tłuszczów oraz węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Ponadto należy unikać podjadania między posiłkami, zmniejszyć wielkość racji pokarmowych i starać się jak najrzadziej spożywać posiłki typu fast food.
Ćwicz regularnie
W zredukowaniu poziomu tkanki tłuszczowej pomocny jest także ruch, który niesie ze sobą wiele korzyści. Regularne ćwiczenia nie tylko sprawiają, że sylwetka wygląda korzystniej. Dzięki treningom można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym układu krążeniowego, kostno-stawowego oraz oddechowego. Osobom zmagającym się z nadwagą czy otyłością często proponuje się np. zastąpienie korzystania ze środków komunikacji spacerem, czy wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą. Poziom aktywności należy zwiększać stopniowo.

Wspomóż się suplementacją
W kontekście utrzymania prawidłowej masy ciała ważne znaczenie może mieć również właściwie zaplanowana suplementacja. Odpowiednio dobrane środki mogą pomóc w zmniejszeniu apetytu, przyspieszenia metabolizmu oraz w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. W aptece można znaleźć między innymi dwufazowy produkt 2 Be SLIM, który zawiera w składzie wyciąg z guarany, witaminę B6 i L-karnitynę. By wesprzeć usuwanie wody z organizmu, można zastosować np. preparat Be Slim AQUAMINUM stworzony na bazie wyciągów pozyskanych z pokrzywy, zielonej herbaty i owoców winorośli. Osoby marzące o smukłej sylwetce mogą też sięgnąć po środek wzbogacony chromem, kofeiną oraz aminokwasami. Przykładem takiego produktu jest Olimp Therm Line Forte, którego skład został ukierunkowany na wsparcie walki z tkanką tłuszczową i cellulitem.
Blog sekretzdrowia.pl — porady zdrowotne dla Ciebie
Nie da się ukryć, że odchudzanie jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Aby raz na zawsze rozprawić się z niepożądanymi kilogramami, warto szczególną uwagę skupić na diecie. Nie można również zapominać o regularnych ćwiczeniach. Chcesz więcej dowiedzieć się na tematy związane z utratą nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej? Jeśli tak, zajrzyj na blog Sekret Zdrowia. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci uzyskać o wymarzoną sylwetkę. Zacznij dbać o swoje zdrowie już dziś!