Na podrażnione oczy narzeka wiele osób, które skarżą się na ich łzawienie, pieczenie lub nawet ból. Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie ludzi pracujących przy komputerze i noszących szkła kontaktowe, ponieważ naszemu narządowi wzroku szkodzą także inne czynniki zewnętrzne. Sprawdź, co może być przyczyną podrażnienia oczu i jak sobie poradzić z tą przykrą dolegliwością.
Jak rozpoznać problem podrażnionych oczu?
Każda osoba może nieco inaczej odczuwać podrażnienie oczu, ponieważ w dużej mierze objawy problemu zależą od jego przyczyny. Do typowych symptomów schorzenia możemy jednak zaliczyć:
- pieczenie,
- swędzenie,
- łzawienie,
- piasek pod powiekami,
- uczucie suchości,
- zaczerwienienie spojówek i/lub gałek ocznych,
- kłujący ból w obrębie oczu.
Takie dolegliwości są dość uciążliwe i nie tylko powodują dyskomfort, ale mogą także pogarszać jakość widzenia, dlatego często utrudniają pracę przy komputerze, lekturę książki, czy nawet oglądanie telewizji.
Podrażnione oczy – co może być przyczyną?
Za podrażnienie oczu odpowiadać może wiele różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn problemu należą:
- długotrwała praca przy komputerze,
- noszenie soczewek kontaktowych,
- przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
- smog,
- kontakt z alergenami (np. sierścią zwierząt),
- brak odpowiedniej ilości snu,
- dostanie się do oka ciała obcego lub drażniącej substancji.
Szczególnie często na dolegliwości ze strony narządu wzroku narzekają osoby pracujące przy komputerze, których zwykle dotyka tzw. zespół suchego oka. Spowodowane jest to tym, że podczas patrzenia na ekran monitora rzadziej mrugamy i przez to niedostatecznie nawilżamy spojówki. Stają się one więc przesuszone, co powoduje nieprzyjemne objawy takie jak uczucie piasku pod powiekami, ból i pieczenie.
Podobny efekt wywołuje długotrwałe przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, dlatego podrażnienie oczu jest typowym problemem w okresie zimowym. Niestety potęguje go panujący o tej porze roku w wielu regionach Polski smog. Zanieczyszczenia powietrza (szczególnie pył PM10) działają bardzo drażniąco na narząd wzroku i mogą doprowadzić nawet do zapalenia spojówek.
Co możesz zrobić, by uśmierzyć ból?
Jeśli masz często problem z podrażnionymi oczami, w pierwszej kolejności zastanów się, co może być tego przyczyną. W niektórych przypadkach bowiem wystarczy wyeliminować czynnik drażniący, by uniknąć przykrych dolegliwości. Przykładowo, jeśli schorzenie wywołują soczewki kontaktowe, być może warto je wymienić na inne lub w ogóle „przestawić się” na okulary. Z kolei w okresie zimowym rozwiązaniem problemu może być nawilżacz powietrza.
Poza tym istnieje kilka uniwersalnych sposobów na złagodzenie objawów schorzenia, które sprawdzą się także wtedy, gdy ich powodem jest praca przy komputerze.
Odpoczynek to podstawa
Pamiętaj, że Twoje oczy potrzebują odpoczynku i podstawą jest tutaj odpowiednia ilość snu. Staraj się codziennie kłaść o tej samej porze i przesypiać podobną liczbę godzin. Nie zarywaj nocy, ponieważ odczujesz tego negatywne skutki na drugi dzień – spojówki z samego niewyspania będą piekły i łzawiły, a ponadto narząd wzroku będzie szybciej się męczyć.
Jeśli czujesz zmęczenie pod powiekami w ciągu dnia (np. w pracy), choć na chwilę je zamknij. Możesz też przyłożyć do nich ciepły kompres, który złagodzi ból i rozluźni gałki oczne.
Przerwy od pracy przy komputerze
Pracując po kilka godzin przy komputerze, zadbaj o odpowiednie warunki dla swojego narządu wzroku. Będzie się mniej męczył, jeśli monitor ustawisz w odległości około 60-70 cm od twarzy i będziesz na niego patrzył przez okulary z powłoką antyrefleksyjną. Pamiętaj także, aby:
- co 2 godziny robić sobie 15-minutowe przerwy od pracy,
- co 20 minut oderwać choć na chwilę wzrok od ekranu i spojrzeć na jakiś obiekt w znacznej odległości (np. na zielone drzewa za oknem),
- co jakiś czas zrobić serię szybkiego mrugania powiekami w celu nawilżenia oczu.
Podczas przerw od pracy przy komputerze możesz także poćwiczyć swoje gałki oczne, wykonując nimi np. wahadłowe ruchy w jedną i drugą stronę przy zamkniętych powiekach. Taka gimnastyka rozluźnia i jednocześnie wzmacnia mięśnie narządu wzroku, które przy długotrwałym wpatrywaniu się w ekran są nieustannie napięte i nadwyrężone.
Stosuj odpowiednie tabletki i krople na oczy
Warto też wiedzieć, że skuteczne środki na oczy znajdziesz w aptece. Do łagodzenia podrażnień służą np. nawilżające krople do oczu. Zazwyczaj zawierają one hialuronian sodu, który ma właściwości higroskopijne, czyli potrafi trwale wiązać cząsteczki wody. Jest on też jednym ze składników naszych łez i dlatego zawierające go krople często nazywane są „sztucznymi łzami”. Są one polecane właśnie osobom pracującym przy komputerze oraz cierpiącym na zespół suchego oka, ponieważ dość szybko łagodzą pieczenie, zmęczenie i zaczerwienienie.
W aptece warto też porozmawiać z farmaceutą o swoim problemie, ponieważ może zarekomendować specjalne tabletki na oczy. Dostępne są bowiem różne suplementy diety, które poprzez dostarczanie do organizmu odpowiednich składników odżywczych pomagają wzmocnić narząd wzroku. Niemal wszystkie zawierają luteinę, czyli barwnik występujący w wielu warzywach, który pozytywnie oddziałuje na plamkę żółtą oka i ostrość widzenia.
W zależności od potrzeb farmaceuta może Ci doradzić np. tabletki z luteiną i witaminami albo preparat z dodatkiem borówki czarnej, która poprawia mikrokrążenie w gałce ocznej. Jeśli pracujesz umysłowo przy komputerze lub się uczysz, możesz też sięgnąć po suplement z luteiną i wyciągiem z Ginkgo Biloba, który wspomoże nie tylko Twój wzrok, ale także pamięć i koncentrację.
Jeśli problem nie ustępuje, udaj się do okulisty
Pamiętaj, że jeśli zwykłe środki na podrażnione oczy nie pomagają, a problem utrzymuje się dłuższy czas, należy bezwzględnie udać się do okulisty. Przykre dolegliwości ze strony narządu wzroku mogą bowiem świadczyć o poważniejszej chorobie np. stanie zapalnym.
Praktyczne porady zdrowotne dostępne są na blogu Sekretzdrowia
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, jak poradzić sobie z podrażnieniem oczu i że o pomoc w tym zakresie warto poprosić farmaceutę i okulistę. Więcej informacji na temat ochrony narządu wzroku znajdziesz na stronie naszej internetowej apteki Sekretzdrowia. Zaglądaj do nas jak najczęściej, ponieważ na bieżąco uzupełniamy Poradnik o kolejne artykuły – nie tylko o zdrowiu, ale też o diecie, odchudzaniu oraz pielęgnacji urody.