Za mało pokarmu, tkliwe brodawki czy problem ssania u dzieci – to tylko kilka sytuacji, w jakich zaleca się używać laktatora. Jakie są rodzaje takich urządzeń i jak wybrać odpowiedni model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwana? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu świadomej decyzji – zapraszamy do lektury.
Karmienie dziecka piersią czy przez laktator?
Karmienie piersią jest dobre dla dziecka i dla matki. Podczas tej czynności wytwarza się szczególna więź między nimi. Olbrzymią zaletą Twojego mleka jest to, że ilość zawartych w nim składników pokarmowych zmienia się w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie w sposób naturalny jest utrudnione lub niemożliwe, np. gdy masz mało pokarmu lub niedługo po narodzinach dziecka musisz wrócić do pracy. Wtedy niezwykle przydatny jest laktator do odciągania mleka. Dzięki temu możesz odciągnięty pokarm odpowiednio przechowywać i kiedy zajdzie potrzeba, osoby opiekujące się maluszkiem go nakarmią.
Rodzaje laktatorów – podobieństwa i różnice
Na rynku jest wiele rodzajów laktatorów pojedynczych oraz podwójnych. Zanim wybierzesz najlepszy model dla siebie, sprawdź, jakie są między nimi podobieństwa i różnice.
Wyróżnia się laktatory:
- Ręczne – proste i ciche, ale odciąganie mleka jest dość bolesne i wolne. Są tańsze od elektrycznych. Urządzenia te mają gruszkę lub dźwignię, którą naciska się i wytwarza próżnię. Stopień ssania regulowany jest przez siłę i długość nacisku. Wśród modeli ręcznych wyróżnia się gruszkowe, tłokowe i z pompką.
- Elektryczne – to urządzenia całkowicie zautomatyzowane, które działają po podłączeniu do prądu lub na baterie. Wymagają mniej wysiłku podczas odciągania mleka, mają regulację siły ssania i niektóre modele umożliwiają odciąganie pokarmu z dwóch piersi naraz. Wyposażone są w specjalny moduł, na którym ustawiasz odpowiednią dla siebie moc. Choć niektóre urządzenia są cichsze od innych, wszystkie laktatory elektryczne wydają dźwięk, gdy są włączone. Warto to przemyśleć, gdy chcesz dyskretnie używać takiego urządzenia, np. w pracy.
Co ważne, wszystkie laktatory rozmontowuje się do czyszczenia i sterylizowania, choć niektóre nieco trudniej rozłożyć na części.

Kiedy najlepiej kupić laktator?
Laktator do odciągania mleka może się przydać w wielu różnych sytuacjach, m.in. gdy:
- masz nadmiar lub niedobór pokarmu,
- dziecko urodziło się przedwiecznie i musi jakiś czas przebywać w inkubatorze,
- musisz wrócić do pracy, a nie chcesz przestać karmić niemowlęcia naturalnym mlekiem, sprawdzi się także podczas wyjazdów czy dłuższych wyjść,
- Twój maluszek ma problem z odruchem ssania,
- potrzebujesz pobudzić piersi do laktacji,
- masz nietypową budowę brodawek, np. są zbyt płaskie.
Czym się kierować przy zakupie laktatora do odciągania mleka?
Zakup laktatora do mleka musisz dokładnie przemyśleć. Są to urządzenia wygodne, a ich użycie często konieczne, aby poprzez odciągnięcie pokarmu zmniejszyć obrzęk piersi. Pomagają także utrzymać produkcję mleka, gdy dziecko ma kłopoty ze ssaniem. Laktator pozwala zgromadzić zapas pokarmu. Czym się kierować przy jego zakupie?
Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego laktatora. Jeśli:
- musisz często odciągać pokarmu i masz łatwy dostęp do prądu, rozważ zakup urządzenia elektrycznego. Jego działanie jest najbardziej zbliżone do naturalnego sposobu ssania dziecka. Możesz szybko odciągać mleko, przez co zaoszczędzisz na czasie. Niektóre modele są wyposażone w pompkę ręczną.
- odciągasz pokarm w celu utrzymania laktacji, bo dziecko nie może ssać, użyj laktatora elektrycznego, który pozwala na szybkie i efektywnie odciągać pokarmu – powoduje większy wzrost poziomu prolaktyny, która pobudza wzrost gruczołów sutkowych, wywołując laktację.
- kryterium wyboru jest cena laktatora, wiedz, że najtańsze są modele ręczne, a najdroższe elektryczne.
- potrzebujesz tylko od czasu do czasu dać dziecku butelkę odciągniętego mleka, wybierz laktator ręczny – przenośny i w przystępniej cenie.
- musisz przygotować zapasy mleka na sporadycznie karmienie, a pompowanie ręczne jest dla Ciebie zbyt męczące, wybierz laktator elektryczny lub na baterie.
- interesuje Cię urządzenie do codziennego użytku poza domem, wybierz laktator elektryczny kompaktowy – jest lekki i mały, zmieści się w torebce, efektywny i komfortowy w użyciu.
- rutynowo odciągasz pokarm kilka do kilkunastu razy dziennie, najlepszy jest model elektryczny na dwie piersi. To bardzo wydajny, wygody w użyciu i łatwy w konserwacji sprzęt. W stosunkowo krótkim czasie pozwoli na zgromadzenie możliwie najwięcej pokarmu.
Jakie laktatory mamy aktualnie w ofercie?
W naszej ofercie znajdziesz duży wybór laktatorów manualnych i elektrycznych – zasilanych sieciowo i na baterie. Zapoznaj się z ich parametrami oraz przeznaczeniem i wybierz produkt odpowiedni dla siebie. Oto kilka propozycji:
- Lansinoh – laktator elektryczny na dwie piersi – to idealne rozwiązanie, gdy regularnie odciągasz pokarm, sama wybierasz siłę ssania. Możesz go używać jako model pojedynczy lub podwójny. Jest tak zaprojektowany, że nie trzeba myć przewodów. Wyposażony został w 3 tryby odciągania mleka. Zasilany sieciowo i na baterie. Bardzo poręczny, prosty w obsłudze i czyszczeniu.
- Canpol – laktator elektryczny BABIES – idealny zarówno dla kobiet, które rodziły siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Zapewnia komfort odciągania mleka. Zawiera bardzo mało elementów, co znacznie ułatwi mycie i składanie. Specjalny ergonomiczny lejek pozwala na szybkie odciąganie pokarmu. Produkt wspomaga laktację. Posiada 3-stopniową regulację siły ssania, którą możesz dostosować do swoich potrzeb. Urządzenie jest kompatybilne z innymi akcesoriami Canpol Babies do karmienia i przechowywania pokarmu. Cicha praca laktatora sprawia, że śmiało możesz go używać także w nocy.
- Lansinoh – laktator manualny – ma dwa tryby pracy – odciąganie szybkie i wolne. Ergonomiczny uchwyt jest bardzo wygodny i nie powoduj przeciążenia nadgarstków. W zestawie jest butelka z podstawkiem i smoczek. Łatwy do rozkładania, składania i mycia. To urządzenie bardzo wydajne.
Ile kosztuje dobry laktator?
Ceny laktatorów są zróżnicowane. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia i w jakie funkcje został wyposażony. Modele elektryczne są droższe od ręcznych i wahają się średnio od około 200 do 600 złotych i więcej. Zakup laktatora ręcznego to koszt około kilkudziesięciu złotych.

Poznaj też inne akcesoria dla dzieci i młodych mam
Wybrałaś już laktator, który spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tak, to wiedz, że jest jeszcze wiele innych akcesoriów, które są niezbędne zarówno dla mam karmiących, jak i dzieci.
Przy silnej laktacji na pewno zmagasz się z przemokniętą odzieżą od nadmiaru pokarmu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się cienkie wkładki laktacyjne, które wchłaniają mleko. Zapewnią Ci poczucie komfortu. Dostępne są produkty w opakowaniach po 24, 30 czy 60 sztuk.
Każdej karmiącej mamie przydadzą się silikonowe osłonki na piersi, które umożliwiają bezbolesne karmienie. Doskonale chronią obolałe i często popękane brodawki. Stosując je, przyspieszysz regeneracje skóry. Możesz też zaopatrzyć się w żelowe kompresy na piersi. Łagodzą ból i zmniejszają obrzęk. To produkty wielokrotnego użytku.
Niezbędnym akcesorium dla młodych mam jest poduszka do karmienia. Pozwala przyjmować naturalną pozycję i prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Używając takiej poduszki, zapobiegniesz bólowi pleców.
Jeśli jesteś krótko po porodzie, pomyśl o zakupie bezszwowych majtek poporodowych. Podtrzymują wszystko na miejscu, zapewniając komfort. Wykonane są z materiału, który nie podrażnia skóry.
Dla niemowląt zaś proponujemy butelki antykolkowe, które umożliwiają łączenie karmienia zarówno piersią, jak i butelką.
Sekret Zdrowia – Twoja niezawodna apteka internetowa
W tym artykule umieściliśmy najważniejsze informacje o urządzeniach wspierających laktację i do odciągania mleka. W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji – odpowiemy na każde Twoje pytanie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z bogatą ofertą laktatorów i akcesoriów do karmienia od uznanych producentów. W aptece Sekret Zdrowia znajdziesz produkty w zróżnicowanym przedziale cenowym – elektryczne, a także manualne.
W przypadku przedłużających się problemów z laktacją najlepiej skontaktować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Więcej ciekawych porad o macierzyństwie, dzieciach i nie tylko, znajdziesz na naszym blogu. Szczególnie polecamy artykuły: Przeziębienie w ciąży, czyli kilka porad dla przeziębionej przyszłej mamy oraz Zapalenie ucha u dziecka, jak leczyć i zapobiegać? Życzmy inspirującej lektury!