Najzdrowszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka jest mleko mamy. Znajdujące się w jego składzie tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i minerały zapewniają mu optymalne warunki do rozwoju. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet decyduje się na odciąganie pokarmu. Dzięki temu maluch może otrzymywać pełnowartościowe pożywienie nawet podczas nieobecności matki. Jak powinno wyglądać przechowywanie mleka kobiecego, by zachowało wszystkie dobroczynne właściwości? Jak właściwie je rozmrażać oraz podgrzewać, aby nie zaszkodzić zdrowiu niemowlęcia? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!
Przechowywane odciągnięte mleko matki – w jakich sytuacjach może być potrzebne?
Gdy maluch z jakiegoś powodu nie może otrzymać mleka prosto z piersi, idealnym rozwiązaniem jest podanie mu odciągniętego pokarmu. Jego sprawne ściągnięcie umożliwia laktator, który coraz częściej staje się niezbędnym elementem niemowlęcej wyprawki. To proste w obsłudze urządzenie zapewnia młodej, aktywnej mamie wiele swobody i pozwala na wygodne nakarmienie maluszka nawet podczas jej nieobecności. Dzięki niemu niemowlę nie musi dostawać sztucznej mieszanki i przez cały czas może czerpać korzyści, jakie zapewnia mu naturalne karmienie piersią. A jest ich naprawdę wiele, gdyż mleko mamy:
- jest doskonale zbilansowane pod względem składników odżywczych,
- zawiera dobrze przyswajalne tłuszcze i białko,
- wspomaga rozwój prawidłowej mikroflory bakteryjnej jelit,
- jest lekkostrawne i rzadko jest przyczyną występowania kolek,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej,
- dzięki przeciwciałom zwiększa odporność na infekcje.
Odciągnięty pokarm przychodzi z pomocą w okresie rozłąki z mamą, w czasie jej choroby, a nawet podczas bolesnego zastoju mlecznego. Taki pokarm może podać dziecku właściwie każdy, mając pewność, że do jego brzuszka trafią wszystkie najlepsze i najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Dla wielu świeżo upieczonych mam to bardzo duże ułatwienie w wielu sytuacjach, jak powrót do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie mleka kobiecego. Trzymane w niewłaściwych warunkach może być przyczyną niebezpiecznego zatrucia pokarmowego objawiającego się wymiotami, biegunką oraz wysoką temperaturą.
Czy przechowywanie mleka kobiecego wymaga specjalnych pojemników lub woreczków?
By odciągnięty pokarm zachował swoje cenne właściwości, specjaliści zalecają gromadzenie go w specjalnych pojemnikach wykonanych ze szkła lub z odpowiednio twardego plastiku. W sprzedaży można znaleźć naczynia o różnych pojemnościach, które są przystosowane do kontaktu z żywnością i bezpiecznego umieszczania w zamrażarce. Podczas ich zakupu warto zwrócić szczególną uwagę, aby były też łatwe w czyszczeniu. Rodzice najchętniej wybierają produkty z możliwością sterylizacji, które zapewniają najwyższy poziom higieny i znakomicie nadają się zarówno do użytku w domu, jak i w podróży.
Torebki do przechowywania pokarmu
Zanim podasz dziecku odciągnięty pokarm, musisz wybrać odpowiednie akcesoria umożliwiające sterylne przechowywanie mleka mamy. W aptece dostępne są między innymi specjalne woreczki wykonane z tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością, które nie zawierają niepotrzebnych substancji klejących. Są też wolne od toksycznego bisfenolu typu A, którego nadmiar może kumulować się w organizmie i być przyczyną wielu poważnych chorób. Dzięki temu pozwalają na zdrowe i bezpieczne magazynowanie mleka mamy już od pierwszych chwil życia niemowlęcia.
Torebki do przechowywania odciągniętego mleka są wyposażone w podwójne zamknięcie strunowe, które zapobiega wyciekaniu i przypadkowemu rozlaniu pokarmu. Niektóre z nich mają też miejsce na notatkę, które pozwala na wygodne opisanie zawartości. Woreczki są szczelne, bardzo praktyczne i łatwe do napełniania, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nawet w przypadku świeżo upieczonych rodziców. Zajmują niewiele miejsca w zamrażarce, a umieszczony w nich płyn można bez trudu przelać do naczynia.
Butelki do przechowywania pokarmu
W sytuacji, kiedy mama nie może karmić bezpośrednio z piersi, bardzo przydatne są również butelki do przechowywania odciągniętego pokarmu. Najczęściej są one z polipropylenu, specjalnego tworzywa przystosowanego do kontaktu z żywnością. Sięgając po tego rodzaju wyroby, warto zwrócić uwagę, aby były wolne od wspomnianego wyżej bisfenolu typu A oraz innych toksycznych związków, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Butelki umożliwiające wygodne przechowywanie mleka mamy można bez obawy umieszczać w lodówkach oraz zamrażarkach. Starannie zaprojektowana zakrętka przeciwdziała wyciekaniu zawartości. W odróżnieniu od jednorazowych torebek są produktami wielokrotnego użytku. Z tego względu trzeba pamiętać o ich regularnym myciu i czyszczeniu. Tutaj bardzo pomocny może okazać się sterylizator, który pozwala w szybki i skuteczny sposób pozbyć się wszelkich chorobotwórczych mikroorganizmów. Butelki na pokarm można doposażyć w specjalny smoczek. Dzięki temu mogą służyć nie tylko do przechowywania mleka, ale także do podawania go dziecku.
Pojemniki do przechowywania pokarmu
Do długotrwałego magazynowania pokarmu i utrzymaniu go w wysokiej jakości odpowiednie są również praktyczne pojemniki ze szczelnymi pokrywkami. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było z łatwością ustawiać jeden na drugim, bez obawy o wylanie płynu. Pokrywki mogą też pełnić funkcję podstawki, zapewniając lepszą stabilizację przy przelewaniu cieczy.
Pojemniki pozwalające na wygodne przechowywanie odciągniętego mleka matki są uniwersalne, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi nie sprawiają żadnych problemów w transporcie. Z tego względu świetnie sprawdzą się w podróży lub na spacerze. Ich dodatkową zaletą jest przezroczysty kolor oraz czytelna podziałka, która daje możliwość łatwego kontrolowania zawartości.
Mrożenie i podgrzewanie odciągniętego mleka matki
Wybór właściwego naczynia umożliwiającego higieniczne przechowywanie odciągniętego mleka matki to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest też przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym pokarm nie zaszkodzi maluszkowi i będzie dla niego zawsze bezpieczny. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu pojemników. By usunąć z nich wszelkie pozostałości białka najlepiej myć je ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego płynu do czyszczenia akcesoriów niemowlęcych. Następnie powinno się je pozostawić do wysuszenia. Dopiero do takich naczyń można wlać ściągnięte mleko.
Jeśli chodzi o mrożenie, pokarm mamy może być przechowywany w zamrażalniku przez okres nie dłuższy niż pięć-sześć miesięcy. Po upływie tego czasu nie nadaje się do spożycia i nie powinno się podawać go dziecku. Zamrożone mleko przeznaczone do nakarmienia malca należy:
- wyjąć z zamrażarki i wstawić do lodówki, by mogło stopniowo zmienić swój stan skupienia,
- doprowadzić do temperatury ok. 37 stopni Celsjusza,
- ostrożnie podgrzać, jednak nie gotować, gdyż w ten sposób straci swoje najcenniejsze właściwości,
- ogrzewać w niedużym naczyniu wypełnionym ciepłą wodą, nie korzystając z kuchenki mikrofalowej, płyty indukcyjnej itp.
Na koniec jeszcze kilka przydatnych wskazówek Nigdy nie należy łączyć świeżego, dopiero co odciągniętego mleka mamy z rozmrożonym pokarmem. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka odradza się też ponowne zamrażanie niewykorzystanej części posiłku. Pozostałe resztki należy wylać, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia niemowlęcia.
Sekret Zdrowia – produkty dla młodych mam, ale nie tylko!
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jak powinno prawidłowo odbywać się przechowywanie odciągniętego pokarmu i jakie akcesoria do tego celu wybrać. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, które ułatwią Ci karmienie piersią i umożliwią higieniczne gromadzenie mleka, możesz zapoznać się z asortymentem apteki internetowej Sekret Zdrowia. U nas znajdziesz nie tylko szeroki przekrój produktów przydatnych w okresie laktacji, ale także rozbudowaną bazę wiedzy. Świeżo upieczonym mamom szczególnie polecamy artykuł: Jak wybrać odpowiedni laktator. Można z niego dowiedzieć się, kiedy najlepiej kupić urządzenie do odciągania pokarmu, ile kosztuje i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Życzymy miłej lektury!