Dla wielu z nas higiena jamy ustnej służy głównie do utrzymania świeżego oddechu i dlatego często nie przywiązujemy większej wagi do wykonywanych w jej zakresie zabiegów higienicznych. Tymczasem niewłaściwe dbanie o uzębienie może prowadzić do próchnicy i ubytków, ale nawet poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Dowiedz się, jak zatem należy dbać o swoje zęby, by cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale także dobrym zdrowiem.
Podstawy higieny jamy ustnej
Jak pokazują badania, nawet 43% Polaków ma poważne ubytki w uzębieniu, a 95% dorosłych przedstawicieli naszego społeczeństwa cierpi na próchnicę. W większości przypadków przyczyną takich problemów jest nieprawidłowa higiena. Jej zasad jesteśmy uczeni od dzieciństwa, jednak w dorosłym życiu o nich zapominamy. Tymczasem ich przestrzeganie na co dzień jest najważniejszym elementem profilaktyki zdrowia zębów i dziąseł.
W jamie ustnej gromadzą się bakterie, które „karmią się” resztkami pokarmowymi, jakie osadzają się na zębach i w przestrzeniach między nimi. Jeśli nie dbamy o higienę, drobnoustroje namnażają się i tworzą płytkę nazębną, która ze względu na kwaśny odczyn rozpuszcza szkliwo, powodując jego uszkodzenie i rozwój próchnicy.
Podstawą higieny jamy ustnej jest zatem regularne mycie zębów w celu usunięcia resztek jedzenia, będących pożywką dla bakterii. Jak się jednak okazuje, ta z pozoru prosta czynność sprawia duże problemy, ponieważ wiele osób popełnia przy jej wykonywaniu mnóstwo błędów.
Jakie błędy najczęściej popełnia się przy myciu zębów?
Lista błędów popełnianych przy myciu zębów jest dość długa. Do najczęstszych z nich jednak należą następujące:
- zbyt rzadkie szczotkowanie – należy to robić minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku,
- stosowanie złej techniki – nieprawidłowy jest ruch poprzeczny szczoteczką, ponieważ może uszkodzić dziąsła; dorośli powinny szczotkować zęby z każdej strony w sposób wymiatający od strony dziąsła, natomiast dzieci wykonując ruchy okrężne,
- za krótkie i niedokładne czyszczenie – warto na to poświęcić około 2-3 minut i robić przed lustrem w łazience, a nie na przykład podczas sprawdzania wiadomości na smartfonie.
Najpoważniejszym błędem jest oczywiście zupełne odpuszczenie codziennego mycia uzębienia. Niestety popełnia go nawet 3,8 milionów Polaków, co pokazuje najlepiej, jak słabo dbamy o higienę jamy ustnej.
O czym pamiętać myjąc zęby?
Prawidłowe dbanie o zęby wymaga stosowania do tego odpowiednich środków i z tym również wiele osób ma spore problemy. Wynika to jednak między innymi z tego, że wybór produktów do higieny jamy ustnej w sklepach i aptekach jest dzisiaj bardzo duży. Poniżej znajdziesz więc praktyczny przewodnik, który pomoże Ci wybrać właściwą szczoteczkę, pastę, a także dodatkowe akcesoria niezbędne do utrzymania swojego uzębienia w czystości.
Dobierz właściwą szczoteczkę do zębów
Podstawowym narzędziem służącym do codziennej higieny jamy ustnej jest oczywiście szczoteczka do zębów. Większość z nas wybiera tę manualną, ponieważ jest tania i poręczna. Zazwyczaj występuje w trzech rodzajach w zależności od stopnia twardości włosia:
- twarda (hard) – przeznaczona jest dla osób o zdrowych dziąsłach, które mają widoczny osad na szkliwie np. z powodu picia dużej ilości herbaty lub przez palenie papierosów,
- średnia (medium) – jest to produkt uniwersalny, odpowiedni dla młodzieży i dorosłych o zdrowym uzębieniu,
- miękka (soft) – dedykowana jest dla najmłodszych dzieci oraz dorosłych cierpiących na nadwrażliwość dziąseł.
Alternatywą dla klasycznych szczoteczek są modele elektryczne oraz soniczne. Te pierwsze mają zazwyczaj małą główkę, która wykonuje nawet kilka tysięcy obrotów na minutę i przez to dokładniej doczyszcza uzębienie. Szczoteczki soniczne są natomiast wyposażone w podłużną główkę i czyszczą zęby za pomocą emitowanych fal dźwiękowych, które wprawiają w ruch ślinę wymieszaną z pastą i przez to bardzo precyzyjnie oczyszczają najmniejsze szczeliny w jamie ustnej.
Korzystaj z odpowiedniej pasty do zębów
Przy codziennej higienie jamy ustnej ważną rolę odgrywa także pasta do zębów. W celu zapobiegania próchnicy najlepiej wybieraj produkty z fluorem, który zabezpiecza szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów i bakterii. Dla dorosłych odpowiednie są pasty zawierające od 1000 do 1450 ppm tego pierwiastka, natomiast w produktach dla dzieci powinno być go od 250 do 1000 ppm.
W sprzedaży znajdziesz także pasty do "zadań specjalnych" np. wybielające. Wybierając taki produkt, zwróć uwagę na współczynnik ścieralności RDA, ponieważ jeśli będzie wyższy niż 45, środek należy stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu ze względu na ryzyko uszkodzenia szkliwa.
Oprócz tego możesz się zdecydować na pasty pomagające łagodzić różne dolegliwości w jamie ustnej np.:
- remineralizujące – pomogą Ci wzmocnić osłabione uzębienie, ponieważ zawierają składniki odbudowujące szkliwo,
- do wrażliwych zębów – ich regularne stosowanie redukuje ból, a także chroni szkliwo przed mikrouszkodzeniami,
- przeciw halitozie – takie pasty pomagają uporać się z problemem nieświeżego oddechu; ich działanie można wzmocnić, stosując specjalne tabletki do ssania o działaniu antybakteryjnym.

Używaj nici dentystycznej
Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, ponieważ zazwyczaj włosie szczoteczki nie dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej, zwłaszcza do wąskich przestrzeni międzyzębowych, gdzie również gromadzą się resztki pokarmów. Do ich oczyszczenia przydaje się nić dentystyczna w tradycyjnej formie lub w postaci tzw. flosserów, które są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu. Ich alternatywą są specjalne szczoteczki międzyzębowe, które dostępne są w kilku rozmiarach, dlatego ułatwiają w dotarciu do szczelin o różnej szerokości.
Świetnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych jest także stosowanie płynów do płukania ust, które mają działanie antybakteryjne. Najlepiej używać ich po każdym myciu zębów, aby pozbyć się resztek bakterii z całej buzi.
Po więcej porad na temat higieny zajrzyj na sekretzdrowia.pl
Już wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej? Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom skutecznie zadbasz o swój zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki zdrowotnej, zajrzyj do poradnika na stronie naszej apteki Sekretzdrowia. Znajdziesz tam na przykład artykuł wyjaśniający, jak dbać o protezy zębowe, które również wymagają specjalnych zabiegów. Zapraszamy do lektury!