Ból głowy, gorączka, kłopoty gastryczne, drobne skaleczenie lub oparzenie – to tylko niektóre dolegliwości, z którymi można sobie poradzić, mając pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinien zawierać zestaw pierwszej pomocy, by móc szybko i prawidłowo zareagować w każdej sytuacji? Czy ciśnieniomierz i termometr to jedyne sprzęty, które są niezbędne w domowej apteczce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym poradniku. Przeczytaj!
Przygotuj się na każdą okazję!
Domowa apteczka powinna zawierać podstawowe wyposażenie, które przyda się zarówno podczas leczenia typowych dolegliwości takich jak kaszel czy katar, jak i środki wykorzystywane podczas zaopatrywania niewielkich ran i skaleczeń. Ważne, aby wszystkie leki i opatrunki zgromadzić w jednym miejscu, do którego dostępu nie będą miały małe dzieci. Podczas kompletowania jej zawartości należy też uwzględnić dolegliwości, na które często zapadają domownicy. W przypadku najmłodszych członków rodziny będą to infekcje wirusowe objawiające się podwyższoną temperaturą, bólem gardła, bólem stawów i mięśni oraz ogólnym osłabieniem. W apteczce mogą też znaleźć się preparaty na zgagę, stany zapalne pęcherza czy nawracające dolegliwości intymne.
Co musi znaleźć się w domowej apteczce?
By kompletowanie potrzebnych rzeczy było łatwiejsze, można je podzielić na kilka kategorii. W domu należy posiadać przede wszystkim leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwalergiczne dostępne bez recepty. Warto też mieć materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne, które pozwolą na opatrywanie drobnych ran. Dobrze jest również zadbać, aby w apteczce nie zabrakło preparatów do stosowania po ukąszeniach owadów. Przydatny może być też zestaw do usuwania kleszczy, zwłaszcza że na atak tych pajęczaków narażeni są zarówno dorośli, jak i dzieci.
Ciśnieniomierz
Poza lekami przeciwbólowymi i środkami do dezynfekcji w domowej apteczce powinien znaleźć się ciśnieniomierz. To urządzenie przyda się nie tylko osobom, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. Można po niego sięgnąć zawsze, kiedy jesteśmy zaniepokojeni złym samopoczuciem. Uzyskane wyniki mogą wskazywać na różne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu np. na arytmię. Ważne, aby aparat do mierzenia ciśnienia był łatwy w obsłudze i pozwalał na kontrolę stanu zdrowia bez konieczności każdorazowego odwiedzania lekarza. Samodzielne przeprowadzenie badania umożliwi np. automatyczny ciśnieniomierz naramienny, który sam napełnia mankiet powietrzem zaraz po uruchomieniu i po krótkim czasie pokazuje wynik na wyświetlaczu.

Termometr
Jeszcze jednym urządzeniem, które warto mieć w domowej apteczce, jest termometr. Bez niego nie jest możliwy wiarygodny pomiar temperatury ciała. Dużą popularnością cieszą się modele elektroniczne, które są wyposażone w specjalne czujniki wychwytujące ciepło człowieka. Mogą być one stosowane u osób dorosłych oraz u starszych dzieci. Nie do końca sprawdzą się natomiast u noworodków i niemowląt. Jeśli zależy Ci na szybkim sprawdzeniu ciepłoty ciała u malucha, możesz zdecydować się na termometr bezdotykowy. Jest bardzo łatwy w obsłudze i wyświetla temperaturę w czasie rzeczywistym na czole badanej osoby. Tego rodzaju urządzenia najczęściej pracują w systemie LED, więc są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele pozwalają też na mierzenie temperatury dowolnych przedmiotów oraz cieczy.
Zestaw do usuwania kleszczy
Aby móc udzielić pierwszej pomocy w przypadku zaatakowania ciała przez groźne pajęczaki, warto mieć w domowej apteczce zestaw do usuwania kleszczy. Jego zastosowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te niewielkie roztocza pasożytnicze, do których należy przede wszystkim borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego po powrocie z miejsc, w których mogą bytować kleszcze, zaleca się dokładne obejrzenie skóry, zwłaszcza na rękach, nogach, w zgięciach stawów i za uszami. Pasożytów nie powinno się wykręcać bezpośrednio palcami. Odradza się też usuwanie ich przy pomocy środków natłuszczających, które mogą spowodować wymioty u pajęczaka, a co za tym idzie, szybsze przedostawanie się wirusów i bakterii do naszego ciała. Zestawy dostępne w aptece ułatwiają samodzielne pozbycie się owadów poprzez zamrożenie i zatrzymanie ich funkcji fizjologicznych.
Okład do miejscowego ogrzewania
Do łagodzenia dolegliwości bólowych można wykorzystać nie tylko środki farmakologiczne. Jedną z naturalnych metod, która może pomóc w zmniejszeniu nieprzyjemnych doznań, stanowi okład do miejscowego ogrzewania ciała. Z tego względu warto zadbać o to, by w domowej apteczce mieć pod ręką termofor wykonany z gumy lub PCV. Można po niego sięgnąć przy wielu różnych schorzeniach takich jak bolesne skurcze brzucha, kolka nerkowa czy bóle mięśniowe spowodowane stłuczeniem kończyny. Sprawdzi się również przy problemach z zimnymi stopami i dolegliwościach związanych z zapaleniem stawów.

Tabletki przeciwbólowe
Do leków, które powinny znaleźć się w domowej apteczce, należą preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Środki zawierające paracetamol czy ibuprofen mogą pomóc w zwalczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Można je stosować przy bólu zatok, zębów, pleców, uszu, a także podczas bolesnych miesiączek. Tabletki przeciwbólowe najlepiej przyjmować wraz z pożywieniem lub tuż po posiłku. Trzeba jednak pamiętać, że są one przeznaczone do stosowania krótkotrwałego. W przypadku częstego nawracania podobnego problemu zaleca się konsultację z lekarzem.
Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na blogu Sekretzdrowia.pl
Dzięki prawidłowo skompletowanej apteczce domowej można szybko udzielić pierwszej pomocy w razie nagłej potrzeby. Warto zadbać, aby znalazły się w niej nie tylko materiały opatrunkowe i środki do dezynfekcji ran, ale także tabletki przeciwbólowe, leki na alergię czy preparaty na trawienie. Chcesz więcej dowiedzieć się na temat zdrowia? Zajrzyj na blog Sekretzdrowia – znajdziesz tam wiele przydatnych artykułów na temat profilaktyki chorób i zdrowego trybu życia. Mamy też specjalny dział o akcesoriach i sprzętach medycznych, które stanowią ważny element zarówno apteczki domowej, jak i profesjonalnej.